Wimbledon order of play for Day 10 as Novak Djokovic faces awkward return (2024)

Liam Grace, reporting live from WimbledonPublished Jul 10, 2024, 6:00am

Day 10 of theWimbledonChampionships is here with Novak Djokovic in quarter-final action, here’s the full order of play for today (Wednesday, July 10).

Djokovic, who slammed the crowd for ‘disrespecting’ him in his last match, faces an awkward return to Centre Court to face Alex de Minaur in the last eight.

De Minaur is likely to enjoy huge support given he is somewhat of a fan favourite and especially considering he is currently dating British No.1 Katie Boulter.

That’s the second match of the day on Centre Court after fourth-seed Elena Rybakina, arguably now the favourite for the women’s title, plays Elina Svitolina.

There may be emotional scenes at that match given Svitolina broke down in tears after her last victory, following Russia’s attack on a Ukrainian children’s hospital.

Over on the No.1 Court, Jelena Ostapenko faces a quarter-final showdown with BarboraKrejcikova before ‘cheeky’ Taylor Fritz locks horns with Lorenzo Musetti.

But those are not the only matches at the All England Club on Wednesday – here’s the full order of play and schedule for the 10th day of the 2024 Championships.

Who is playing at Wimbledon today? Full Order and schedule for Day 9

Centre Court – 1.30pm start

  • (4) Elena Rybakina (Kaz) v (21) Elina Svitolina (Ukr)
  • (9) Alex de Minaur (Aus) v (2) Novak Djokovic (Srb)

No.1 Court – 1pm start

  • (13) Jelena Ostapenko (Lat) v (31) Barbora Krejcikova (Cze)
  • (25) Lorenzo Musetti (Ita) v (13) Taylor Fritz (USA)

No.2 Court – 11am start

  • (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Elise Mertens (Bel) v (11) Cori Gauff (USA) & Jessica Pegula (USA)
  • Rajeev Ram (USA) & Katie Volynets (USA) v Marcus Willis (Gbr) & Alicia Barnett (Gbr)
  • (7) Jan Zielinski (Pol) & Su-Wei Hsieh (Tpe) v Joe Salisbury (Gbr) & Heather Watson (Gbr)
  • (4) Katerina Siniakova (Cze) & Taylor Townsend (USA) v (9) Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Jelena Ostapenko (Lat)

No.3 Court – 11am start

  • (7) Carolina Dolehide (USA) & Desirae Krawczyk (USA) v Timea Babos (Hun) & Lyudmyla Kichenok (Ukr)
  • (1) Marcel Granollers (Esp) & Horacio Zeballos (Arg) v (8) Kevin Krawietz (Ger) & Tim Puetz (Ger)
  • Greg Rusedski (Gbr) & Iva Majoli (Cro) v Mark Woodforde (Aus) & Dominika Cibulkova (Svk)
  • (8) Barbora Krejcikova (Cze) & Laura Siegemund (Ger) v winner of Marta Kostyuk (Ukr) & Elena Gabriela Ruse (Rom) v (2) Gabriela Dabrowski (Can) & Erin Routliffe (Nzl)

Court 9 – 10.30am start

  • Joachim Gerard (Bel) v Maikel Scheffers (Ned)
  • Daniel Caverzaschi (Esp) vs Alexander Cataldo (Chi)
  • Ziying Wang (Chn) v Maria Florencia Moreno (Arg)
  • Angelica Bernal (Col) vs Xiaohui Li (Chn)
  • Heath Davidson (Aus) v (2) Niels Vink (Ned)

Court 12 – 11am start

  • Harri Heliovaara (Fin) & Henry Patten (Gbr) v (4) Marcelo Arevalo (Esa) & Mate Pavic (Cro)
  • (9) Neal Skupski (Gbr) & Michael Venus (Nzl) v Constantin Frantzen (Ger) & Hendrick Jebens (Ger)
  • Nenad Zimonjic (Srb) & Barbara Schett (Aut) v Thomas Enqvist (Swe) & Martina Navratilova (USA)
  • (6) Neal Skupski (Gbr) & Desirae Krawczyk (USA) v Fabrice Martin (Fra) & Cristina Bucsa (Spa)

Court 14 – 10.30am start

  • Ben Bartram (Gbr) v (2) Alfie Hewett (Gbr)
  • Gordon Reid (Gbr) v (3) Gustavo Fernandez (Arg)
  • (1) Diede De Groot (Ned) v Momoko Ohtani (Jpn)
  • Kgothatso Montjane (Rsa) v Lucy Shuker (Gbr)
  • David Wagner (USA) v Andy Lapthorne (Gbr)

Court 15 – 10.30am start

  • Stephane Houdet (Fra) v Takuya Miki (Jpn)
  • Casey Ratzlaff (USA) v Tom Egberink (Ned)
  • Manami Tanaka (Jpn) vs Dana Mathewson (USA)
  • Zhenzhen Zhu (Chn) v (2) Yui Kamiji (Jpn)
  • Guy Sasson (Isr) v Donald Ramphadi (Rsa)

Court 17 – 10.30am start

  • (1) Tokito Oda (Jpn) v Takashi Sanada (Jpn)
  • (4) Martin De la Puente (Esp) v Ruben Spaargaren (Ned)
  • (3) Jiske Griffioen (Ned) v Luoyao Guo (Chn)
  • Lizzy De Greef (Ned) v (4) Aniek Van Koot (Ned)
  • (1) Sam Schroder (Ned) v Ahmet Kaplan (Tur)

Court 18 – 11am start

  • (15) Max Purcell (Aus) & Jordan Thompson (Aus) v (11) Maximo Gonzalez (Arg) & Andres Molteni (Arg)
  • Jack Withrow (USA) & Aldila Sutjiadi (Ina) v (5) Andrea Vavassori (Ita) & Sara Errani (Ita)
  • Nathaniel Lammons (USA) & Ena Shibahara (Jpn) v winner of Jack Withrow (USA) & Aldila Sutjiadi (Ina) v (5) Andrea Vavassori (Ita) & Sara Errani (Ita)
  • Andres Molteni (Arg) & Asia Muhammad (USA) v (1) Matthew Ebden (Aus) & Ellen Perez (Aus)
  • Winner of Andres Molteni (Arg) & Asia Muhammad (USA) v (1) Matthew Ebden (Aus) & Ellen Perez (Aus) v Santiago Gonzalez (Mex) & Giuliana Olmos (Mex)

TBC

  • Henry Patten (Gbr) & Olivia Nicholls (Gbr) v (2) Michael Venus (Nzl) & Erin Routliffe (Nzl)
  • (3) Mate Pavic (Cro) & Lyudmyla Kichenok (Ukr) v Maximo Gonzalez (Arg) & Ulrikke Eikeri (Nor)
  • Jamie Murray (Gbr) & Taylor Townsend (USA) v Kevin Krawietz (Ger) & Alexandra Panova (Rus)

MORE : Brighter UK weather for Wimbledon as Novak Djokovik plays in London

MORE : World No.1 Jannik Sinner dumped out of Wimbledon in quarter-final thriller

MORE : Novak Djokovic takes Wimbledon villain status to new level after ‘jerks’ boo him

Wimbledon order of play for Day 10 as Novak Djokovic faces awkward return (2)

Wimbledon order of play for Day 10 as Novak Djokovic faces awkward return (2024)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated:

Views: 5941

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.